Kuchnia Francuska
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Bez kategorii
- Odsłony: 569
SKŁADNIKI:
Liczba porcji: 4
PRZYGOTOWANIE:
- Do rondelka dajemy 1,5 łyżki masła i roztapiamy. Trzeba bardzo uważać, aby masło się nie przypaliło, bo sos będzie nie dobry.
- Do roztopionego masła dajemy 1,5 łyżki mąki i 1/3 szkl. mleka.
- Dokładnie rozprowadzamy, aby nie było grudek. Jak jest dobrze wymieszane to dolewamy resztę mleka.
- Doprowadzamy do wrzenia i cały czas mieszamy. Doprawiamy do smaku. Jak sos zgęstnieję to ściągamy z ognia.
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Bez kategorii
- Odsłony: 622
Wina produkowane we Francji, pod względem powierzchni upraw winorośli (po Hiszpanii) drugim kraju na świecie, pod względem wielkości produkcji – liderem (przy czym w niektórych rocznikach Włochy produkowały więcej). Powierzchnia upraw wynosiła w 2010 roku 825 000 ha, a kraj wyprodukował wtedy 44,9 mln hl wina
Odmiany:
Dwie trzecie winnic jest obsadzone czerwonymi szczepami winorośli. Spośród nich najważniejsze to merlot, grenache, syrah, cabernet sauvignon, carignan, cabernet franc, pinot noir i gamay.
Najważniejszymi (pod względem powierzchni upraw) białymi odmianami były w 2010 roku ugni blanc, chardonnay, sauvignon blanc. melon de bourgogne i sémillon, każda z nich uprawiana na ponad 10 00wina. Pierwsza z nich ma mniejsze znaczenie w produkcji win stołowych, a częściej jest uprawiana w celu destylacji na koniak albo armaniak.
Klasyfikacja win:
§ wina stołowe – vin de table, najprostszy rodzaj wina, produkowanego masowo z winogron, które mogą pochodzić z różnych regionów Francji. Może także być mieszane z kilku roczników.
§ wina regionalne – vin de pays, po raz pierwszy zdefiniowane w 1968 roku wina pochodzące z regionu wskazanego w nazwie, np. Vin de Pays d'Oc (Langwedocja). Często stosowane dla win jednoodmianowych w przypadku, gdy miejscowa apelacja wymaga mieszania kilku szczepów albo gdy nie spełniają innych jej przepisów (np. ograniczenie wydajności, sposób winifikacji, wykorzystanie winogron z sąsiednich terenów itp.).
§ wina klasy VDQS – wina z wyróżnionych regionów, które nie osiągnęły jeszcze statusu samodzielnej apelacji, ale mają taki potencja. Kategoria jest marginalna – obejmuje ok. 1% win i z reguły stanowi przedsionek do uzyskania apelacji AOC.
§ wina oznaczone apelacją AOC – podlegające ostrym normom produkcyjnym i odwołujące się do tradycji; m.in. muszą być produkowane z odmian winogron określonych w rozporządzeniu, uprawiane w zdefiniowany sposób na ograniczonym terenie zwanym apelacją. Regulacje dotyczą także procesu winifikacji i maksymalnej ilości wina, jakie wolno wyprodukować z hektara winnicy (ograniczenie zbiorów sprzyja koncentracji aromatów) oraz w niektórych przypadkach okresu starzenia w beczkach albo butelkach. Zgodność procesu produkcyjnego z przepisami jest kontrolowana przez organy nadzorcze. Istnieje więcej niż 470 apelacji Awi. Wśród apelacji wyróżnia się apelacje:
· makroregionalne, obejmujące całe regiony. Przykładami mogą być: AOC Bordeaux, AOC Bourgogne (Burgundia) albo AOC Languedoc
· regionalne apelacje, o mniejszym obszarze produkcji, rozpościerające się na obszarze kilku do kilkudziesięciu gmin i biorące swoją nazwę od nazwy regionu, np. Mâcon AOC, Corbières AOC, Haut-Médoc, Beaujolais AOC
· subregionalną apelacją AOC, często biorące nazwę od jednej z miejscowości leżącej na terenie apelacji (np. Vouvray, Bandol).
· wina z gminnych apelacji, gdzie certyfikowany rejon upraw jest ograniczony do jednej gminy. W zależności od regulacji nazwa gminy jest nazwą apelacji (Gigondas AOC) albo uzupełnia nazwę bardziej ogólnej apelacji (np. Tautavel w regionie Côtes du Roussillon może oznaczać swoje wina jako AOC Côtes du Roussillon-Villages Tautavel AOC)
· wina z tzw. cru, pochodzące ze ściśle określonej i sklasyfikowanej winnicy. Typowe dla regionu Bordeaux, Burgundii i Alzacji. Spotykane jest także kategorii cru(np. 2ème cru classé - winnica II kategorii wśród wyróżnionych)
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Bez kategorii
- Odsłony: 593
PRZYGOTOWANIE:
- Brioszkę opiec na rumiano w tosterze (lub upiec w piekarniku/zgrillować na patelni). Posmarować tahini, wyłożyć ricottę, polać miodem, posypać granatem i skropić sokiem z cytryny.
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Bez kategorii
- Odsłony: 608
SKŁADNIKI
- 1 średni bakłażan (ok. 400 g)
- sól
- 6 łyżek oliwy
- 250 g zielonej cukinii
- 250 g żółtej cukinii*
- 1 zielona papryka
- 1 czerwona papryka
- 1 kg świeżych pomidorów
- 2 cebule
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżeczka suszonych ziół prowansalskich lub tymianku
- 6 łyżek posiekanej natki pietruszki
- pół pęczka bazylii
PRZYGOTOWANIE
- Bakłażana (ze skórką) pokroić w 2 cm kostkę, przełożyć do miski, posypać łyżką soli i wymieszać. Następnie wyłożyć na cedzak i zostawić na ok. 30 minut aby puścił sok.
- Pomidory sparzyć wrzątkiem, obrać ze skórki, pokroić na ćwiartki usuwając szypułki. Większe ćwiartki pokroić jeszcze na mniejsze cząstki. Usunąć nasiona z komór pozostawiając sam miąższ i zgromadzony sok.
- Na patelni rozgrzać 2 łyżki oliwy. Dodać cukinię pokrojoną na 1 cm plasterki, smażyć aż się zrumieni, przez około 2,5 minuty z każdej strony. Przełożyć ją łyżką cedzakową do większego garnka.
- Na tę samą patelnię wlać kolejną łyżkę oliwy i obsmażyć paprykę (oczyszczoną z gniazd nasiennych i pokrojoną najpierw na 2 połówki, później na paski o szerokości 1,5 cm). Smażyć co chwilę mieszając przez ok. 3 - 4 minuty. Przełożyć do garnka z cukinią.
- Na patelnię wlać dodatkowe 2 łyżki oliwy, dodać opłukanego i osuszonego bakłażana. Co chwilę mieszając smażyć aż się zrumieni przez ok. 5 minut. Przełożyć do garnka z warzywami.
- Na patelnię wlać pozostałą łyżkę oliwy i dodać pokrojoną w kosteczkę cebulę oraz rozgniecione na desce (płaską stroną szerokiego noża) ząbki czosnku. Smażyć co chwilę mieszając przez około 5 minut aż cebula będzie szklista.
- Dodać pomidory wraz z sokiem, zioła prowansalskie lub tymianek oraz 2 łyżki natki pietruszki. Smażyć przez ok. 10 minut. Następnie przełożyć zawartość patelni do garnka z warzywami i zagotować. Delikatnie przemieszać, przykryć garnek pokrywą i gotować przez ok. 10 minut, aż warzywa będą miękkie, ale ciągle jędrne. W czasie gotowania 2-3 razy warzywa delikatnie przemieszać.
- Odstawić z ognia i wymieszać z resztą natki i połową posiekanej bazylii. Resztę bazylii wykorzystać dekoracji. Teraz doprawić danie solą oraz świeżo zmielonym pieprzem, wymieszać.
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Bez kategorii
- Odsłony: 3610
PRZYGOTOWANIE:
- Brioszkę opiec na rumiano w tosterze (lub upiec w piekarniku/zgrillować na patelni). Posmarować tahini, wyłożyć ricottę, polać miodem, posypać granatem i skropić sokiem z cytryny.